Dlaczego warto założyć profil zaufany?

Wiele osób zastanawia się nad tym, po co i jak założyć profil zaufany. Okazuje się, że nie ma w tym niczego skomplikowanego, nie trzeba też liczyć się z koniecznością poniesienia jakichkolwiek opłat. Coraz więcej osób korzysta z Internetu, za pomocą którego możliwe staje się nawet załatwienie różnych spraw urzędowych. Trzeba jednak najpierw założyć profil zaufany, który stanie się elektronicznym podpisem, potwierdzającym tożsamość. 

Do czego można używać profilu zaufanego? 

Wizyty w urzędach to coś, czego wiele osób stara się unikać za wszelką cenę. Nie wiążą się one zwykle z niczym przyjemnym, można wręcz się mocno zestresować i zdenerwować. Warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zakładając profil zaufany i za jego pomocą załatwiać wielorakie sprawy urzędowe – bez martwienia się o godziny otwarcia urzędu, kolejki, rozmaite dokumenty do wypełnienia czy kontakt z nieprzyjaźnie nastawionym pracownikiem urzędowym. Profil zaufany pozwala na zajęcie się wszystkim bez konieczności wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia, kiedy znajdzie się na to czas i ochotę. To właśnie dzięki niemu można z łatwością korzystać z systemów elektronicznej administracji. Profil zaufany stanowi zestaw danych, na podstawie których e-urząd wie, kim jest zgłaszająca się do niego osoba. Narzędzie to działa jak elektroniczny podpis, którym można przesyłać wnioski i dokumenty do urzędów przez Internet.  

Posiadając profil zaufany, można załatwić wielorakie sprawy urzędowe, bez wychodzenia z domu – przykładowo złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Służy on także do rozliczania się z organami państwowymi zajmującymi się kwestiami podatkowymi – umożliwia przesłanie deklaracji podatkowej i opłacenie podatków. Za pomocą profilu zaufanego można nawet założyć własną działalność gospodarczą – wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1, następnie dokonać autoryzacji wniosku. Posiadanie profilu zaufanego daje dostęp do danych znajdujących się w serwisach gov.pl. Umożliwia też dokonywanie zgłoszeń i składanie wniosków do państwowych jednostek organizacyjnych typu ZUS.

Więcej przydatnych informacji na temat profilu zaufanego znajdziesz pod poniższymi linkami:

https://kapitalni.org/pl/artykuly/co-to-jest-i-jak-zalozyc-profil-zaufany-epuap,73,318

https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany;