O co chodzi z tym listem motywacyjnym?

Jako że do firm spływają regularnie dziesiątki, czasem nawet setki, dokumentów aplikacyjnych od osób, które ubiegają się o pracę w nich, wysłanie samego CV może okazać się niewystarczające. Nasze szanse na zdobycie upragnionego stanowiska mogą się zwiększyć i to znacznie, jeśli dołączymy do dokumentów list motywacyjny. Dlaczego warto to zrobić? 

Coś więcej niż CV, czyli załącznik w postaci listu motywacyjnego

Sporo osób zastanawia się nad tym, czym jest list motywacyjny dla potencjalnego pracodawcy. Niektórzy wręcz oczekują jego dostarczenia i to nie bez powodu. W przypadku CV możemy bazować na jednym szablonie i powielać go, rozsyłając do wielu firm. Inaczej wygląda to jednak przy liście motywacyjnym, gdzie trzeba poświęcić więcej czasu i bardziej się zaangażować. W liście motywacyjnym nie chodzi o to, aby pisać o wszystkich swoich zaletach, doświadczeniach, osiągnięciach. Od tego jest CV, natomiast ten drugi dokument jest jego uzupełnieniem. Przy tworzeniu jego treści trzeba opierać się na informacjach zawartych w ogłoszeniu o pracę. Wielu rekruterów odrzuca czyjąś kandydaturę wyłącznie z powodu niekompletnej dokumentacji, czyli na wysłaniu samego CV bez listu motywacyjnego. Nie jest to oczywiście regułą, ale zdarza się coraz częściej. Z góry znajdujesz się w gorszej pozycji, jeśli jesteś w grupie osób, które nie zadały sobie trudu stworzenia takiego dodatkowego dokumentu. 

Pracodawcy wymagają przedłożenia listu motywacyjnego w celu sprawdzenia zaangażowania potencjalnego pracownika. Jeśli bazujesz na zasadzie kopiowania i wklejania, czyli powielania gotowych szablonów, nie przemawia to na twoją korzyść w oczach pracodawcy. Możesz wręcz sobie zaszkodzić takim działaniem. Nawet jeśli korzystasz ze standardowych wzorów, zawsze zmodyfikuj go w taki sposób, aby została ukazana twoja indywidualność. Mało profesjonalne byłoby wzięcie gotowego szablonu listu motywacyjnego i podmienienie w nim wyłącznie swoich danych osobowych, pozostawiając całą resztę bez zmian. Dobrze napisanym listem można wyróżnić się wśród kandydatów, zostać zauważonym przez rekrutera czy samego pracodawcę. Najlepszym rozwiązaniem będzie spersonalizowany list motywacyjny, co z pewnością zostanie docenione i zwiększy szansę na otrzymanie posady.