Ile wyniesie pensja minimalna na 2021 rok? Rząd zaproponował kwotę

Zgodnie z zapowiedziami, płaca minimalna w 2021 roku miała wynieść 3 000 złotych brutto, natomiast od 2023 roku – aż 4 000 złotych brutto. Wstępne obietnice rządu jednak najprawdopodobniej nie wejdą w życie. Zapowiadana obecnie płaca nie będzie aż tak wysoka, ale też nie zostanie ona utrzymana na tym samym poziomie.

Pensja minimalna ustalana jest przez państwo. To najniższa kwota, jaką otrzymuje się przy pracy na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasowym. Wbrew pozorom, minimalną wypłatę dostaje wielu Polaków na różnych stanowiskach. Szacuje się, że taką pensję posiada co siódmy pracujący.

2 800 złotych brutto w 2021 roku

Aktualnie, w 2020 roku, najniższa krajowa wynosi 2 600 złotych brutto: https://kapitalni.org/pl/artykuly/ile-wyniesie-najnizsza-krajowa, co stanowiło podwyżkę o 350 złotych w stosunku do roku poprzedniego. Daje to kwotę netto około 1 921 złotych.

Kolejne wzrosty miały być jeszcze wyższe – w 2021 roku miało być to aż 3 000 złotych brutto, czyli wynagrodzenie na rękę znajdowałoby się wtedy na poziomie 2 203 złotych. Zapowiedzi wysokiej płacy minimalnej wywołały spore nadzieje w najmniej zarabiających Polakach. Obecnie wiadomo już, że celów tych nie uda się zrealizować.

Proponowana pensja minimalna na 2021 rok to aktualnie 2 800 złotych brutto, czyli około 2 062 złotych na rękę.

Niższa pensja minimalna w związku z koronawirusem

Pandemia koronawirusa stała się sporym obciążeniem dla gospodarki. Doprowadziła do wzrostu bezrobocia, zamknięcia i zawieszenia wielu działalności. Sytuacja epidemiczna niekorzystnie odbiła się także na mikro i małych firmach, w których najczęściej wypłacane są najniższe krajowe pensje.

Wobec tego niższa proponowana kwota pensji minimalnej niż zakładano jeszcze przed epidemią jest formą kompromisu pomiędzy oczekiwaniami pracowników a możliwościami pracodawców, które zostały nadwyrężone przez koronawirusa.

Ostateczna wysokość płacy minimalnej na 2021 rok zostanie zaproponowana do 15 września. To wtedy pracownicy zarabiający minimalną krajową będą mogli dowiedzieć się, jaką otrzymają podwyżkę.