Kredyt hipoteczny – to trzeba o nim wiedzieć

Wiele banków ma obecnie w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Osoby, które są nim zainteresowane mają więc możliwość, aby z szerokiej oferty na rynku wybrać tę, która będzie dla nich najbardziej odpowiednia. Czy jest to zobowiązanie, którego trzeba się bać? Zdecydowanie nie. Wszystkie regulacje są szczegółowo opisane, a jeśli mamy wątpliwości co do poszczególnych zapisów umowy możemy je wyjaśnić z doradcą kredytowym. Warto również dowiedzieć się, jakie procedury są wdrażane w przypadku gdy utracimy płynność finansową – z reguły jest możliwość negocjacji warunków spłaty zobowiązania.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jak sama nazwa wskazuje to kredyt, który jest oferowany klientom na zakup danej nieruchomości. Gdy marzy nam się dom lub mieszkanie, a nie posiadamy wystarczającej gotówki – wówczas warto udać się do banku i poprosić o dobrą ofertę kredytu hipotecznego. Jest to inwestycja na lata (klienci biorą taki kredyt na 10, 20 lub nawet na 30 lat) dlatego też warto podejść do niej rozsądnie. Dobrym pomysłem jest konsultacja z fachowym doradcą kredytowym, który pomoże nam przebrnąć przez wszelkie formalności oraz wytłumaczy ewentualne niejasności.

Dużo formalności

By kredytobiorca otrzymał kredyt hipoteczny jak wspomniano wyżej, musi przejść przez wiele formalności i dostarczyć do banku szereg dokumentów. Są to między innymi różnego rodzaju zaświadczenia z pracy, zaświadczenia z urzędów. Obowiązkowo należy dostarczyć także dokumentację domu lub mieszkania, który chcemy zakupić. Bank ma obowiązek sprawdzić nas oraz nieruchomość którą kupujemy. Dokładnie sprawdza naszą historię kredytową, nasze miejsce pracy – to wszystko bowiem pozwala bankowi stwierdzić, czy będziemy w stanie spłacać raty w terminie. Dodatkowo, możemy się spodziewać, że bank poprosi o dostarczenie dokumentów, o których wcześniej nie było mowy. Warto postępować zgodnie z instrukcjami pracowników banku, którym niewątpliwie również zależy na tym abyśmy otrzymali nasz wymarzony kredyt. 

Dlaczego trwa to wiele miesięcy?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego proces ubiegania się o kredyt hipoteczny trwa tak długo? Odpowiedź jest prosta – ponieważ bank nas musi sprawdzić. Sprawdza także nieruchomość, którą chcemy kupić. Dodatkowo, ważna jest nasza historia kredytowa czyli wszelkie pożyczki i kredyty konsumenckie, które dawniej braliśmy i spłacaliśmy. Ponadto, warto rzetelnie przedstawić nasze dochody i wydatki, gdyż ma to ogromne znaczenie w ocenie tego, czy jesteśmy dobrymi klientami dla banku. Kredyt hipoteczny w każdej chwili można spłacić wcześniej. Można także nadpłacić tylko jego część, by mieć mniejsze raty.