Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?

Transakcje internetowe, to obecnie standard. Coraz częściej decydujemy się na płatności drogą elektroniczną. Płacimy przelewami, blikiem, czy nawet za pomocą telefonu – jeśli tylko ma on wbudowane NFC, które takie płatności umożliwia. Czy jednak jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy dotrze przelew, na który czekamy? W sieci jest bardzo dużo różnego rodzaju metod, które umożliwiają sprawdzenie tej informacji. Wiele jest też czynników, od których zależy czas dostarczenia przelewu. Sprawdźmy, jakie to czynniki i od czego zależne jest to, kiedy na nasze konto dotrze przelew.

Przelewy natychmiastowe – co to takiego?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o przelewy oraz to, kiedy do nas dotrą, jest rodzaj transakcji. Mamy ich kilka rodzajów. Jedną z nich są tzw. przelewy ekspress elixir. To przelewy, które natychmiast po wykonaniu, znajdują się na koncie adresata przelewu. Niestety, nie cieszą się one zbyt dużą popularnością, a to ze względu na bardzo wysokie koszta związane z ich zleceniem. Każdy przelew sesji ekspress elixir objęty jest prowizją. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, taki przelew, określany mianem natychmiastowego, wymaga pobrania z naszego konta dodatkowej opłaty za jego wykonanie. Wysokość takiej opłaty jest uzależniona od tego, jaka jest kwota przelewu oraz tego, jaką stawkę prowizji za jego wykonanie zawarł bank, w którym posiadamy konto. W niektórych sytuacjach jednak, taki przelew jest świetnym rozwiązaniem.

Przelewy tradycyjne – ile się na nie czeka?

Pytanie dotyczące tego, kiedy dotrze przelew, najczęściej zadawane jest w przypadku realizacji tzw. przelewów tradycyjnych. To jednak jest dość złożona sytuacja. Po pierwsze, jeśli wykonujemy przelew tradycyjny w obrębie tego samego banku, bez względu na wszystko, dotrze on od razu. W odróżnieniu od przelewów ekspress elixir, za wykonanie takiego przelewu, mimo że znajdzie się on natychmiast po wykonaniu na naszym koncie, nie jest pobierana żadna opłata. Jeśli jednak zlecamy wykonanie przelewu tradycyjnego, którego adresatem jest osoba, która posiada konto w innym banku niż nasz, sytuacja jest nieco inna. Przelew taki nie dotrze od razu – będzie trzeba na niego poczekać. I tutaj także mamy kilka zmiennych, które definiują to, kiedy dotrze przelew tradycyjny. Pierwszą z nich jest czas jego wykonania. Jeśli zlecimy wykonanie takiego przelewu jeszcze przed pierwszą sesją wychodzącą danego banku, jest bardzo duża szansa na to, że adresat otrzyma taki przelew jeszcze tego samego dnia. W przypadku wykonania przelewu tradycyjnego w później, nie ma już takiej gwarancji i przelew taki dotrze do adresata najpewniej następnego dnia.