Czy warto zdecydować się na urlop ojcowski?

Zdecydowanej większości osób nadal wydaje się, że czas opieki nad dzieckiem nazywa się urlopem macierzyńskim. Ponadto utarło się przekonanie, że to matki zajmują się wychowywaniem dzieci w pierwszych miesiącach życia. Można jednak zauważyć, że w ostatnich latach coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się urlop ojcowski.

Dlaczego panowie zastanawiają się nad urlopem ojcowskim?

Decyzja może bowiem stanowić dla rodzin bardzo poważny kłopot, dlatego rodzice bardzo poważnie zastanawiają się nad podjęciem dalszych kroków w tej kwestii. Czy panowie powinni zdecydować się na taki urlop? Jakie są jego największe atuty?

Rekomendowane jest przede wszystkim ojcom, by pełnili w wychowywaniu dziecka tak samo istotną rolę co matki. Powinni oni być zatem nie tylko obecni, ale również bardzo zaangażowani od pierwszych chwil przyjścia dziecka na świat. Należy bowiem mieć świadomość, że umiejętność polegająca na radzeniu sobie z dzieckiem w każdej sytuacji jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Jej zdobywanie wymaga bardzo dużo czasu.

Jak długo trwa urlop ojcowski i jak go uzyskać?

Należy mieć świadomość, że każdemu młodemu ojcu przysługują dwa tygodniu urlopu do momentu, gdy dziecko ukończy dwa lata. Urlop tacierzyński: https://kapitalni.org/pl/artykuly/urlop-ojcowski-na-2019-rok-kto-wyplaca-zasilek-ojcowski-i-jaki-wniosek-zlozyc,73,428 można z kolei uzyskać na podstawie odpowiedniego podania, które koniecznie trzeba złożyć na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.

Czym się różni omawiany urlop od urlopu macierzyńskiego?

Warto mieć świadomość, że urlop macierzyński i ojcowski są to dwa zupełnie inne rodzaje urlopu. Oczywiście pojęcie jest bardzo często mylone. Występuje między nimi bardzo duża różnica. Urlop macierzyński działa na zasadzie dodatkowych dni wolnych. Należy również zdawać sobie sprawę, że ten przywilej będzie dotyczył ojców w przypadku, gdy matka nie będzie w stanie wykorzystać całego urlopu macierzyńskiego.

W przypadku, gdy matka już wykorzysta cały przysługujący jej urlop, wtedy ojciec niestety nie będzie miał możliwości wzięcia urlopu tacierzyńskiego. Koniecznie należy również wspomnieć, że urlop macierzyński ma określoną liczbę dni, które mogą z kolei być rozdysponowane na oboje rodziców.

Urlop tacierzyński jest również przedłużeniem omawianego urlopu ojcowskiego. Jego czas jest bowiem wyznaczany przez wyliczenie urlopu, który przysługuje matce (przeważnie urlop macierzyński na jedno dziecko będzie wynosić 20 tygodni), a następnie od tej liczby odliczane są wykorzystane dni wolne. Różnica będzie zatem liczbą dni, które przysługują ojcu na urlop tacierzyński.